Informacja z uroczystości PASOWANIA’2019

Z „XIII UROCZYSTEGO PASOWANIA NA CZELADNIKA I MISTRZA
W ZAWODZIE
– SZCZECIN’ 2019”

Promocja rzemiosła oraz małych i średnich przedsiębiorstw,
promocja przedsiębiorczości wśród młodzieży,

16.09.2019 r. Zachodniopomorska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Szczecinie, zorganizowała w auli Wydz. Teolog. Uniwersytetu Szczecińskiego, przy ul. Papieża Pawła VI 2 w Szczecinie, pod Patronatem honorowym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza oraz Mecenatem Miasta Szczecin:

uroczystość XIII Pasowania na czeladnika i mistrza w zawodzie- Szczecin’ 2019.
Wydarzenie
było współfinansowane przez Województwo Zachodniopomorskie, Agencję Rozwoju Metropolii Szczecińskiej oraz wspierane przez Miasto Szczecin. Promowaliśmy:
ideę przedsiębiorczości oraz przedsiębiorców działających na terenie Województwa Zachodniopomorskiego,
–  Agencję  Rozwoju Metropolii Szczecińskiej Sp. z o.o. od 17 lat wspierającą lokalnych przedsiębiorców udzielając im poręczeń, zabezpieczeń do kredytów bankowych bądź pożyczek oraz obecnie realizowanego projektu pozwalającego na udzielanie poręczeń całkowicie bezpłatnie.

Wśród zaproszonych gości, na uroczystość przybyli: Pan Krzysztof Soska – Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin, ks. dr hab. prof. Uniwersytetu Szczecińskiego Grzegorz Chojnacki – Dziekan Wydziału Teologicznego US, w imieniu Wicemarszałka Zachodniopomorskiego Jarosława Rzepy, Pani Justyna Jakubowicz-Dziduch – Dyrektor Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, Dyrektorzy partnerskich szkół zawodowych, przedstawiciele terenowych Centrów Kształcenia OHP, Organizacji Partnerskich, Starszyzna Cechowa, Członkowie Komisji Egzaminacyjnych, Mistrzowie szkolący i rodzice osób pasowanych.

W celu uświetnienia uroczystości zaproponowaliśmy występ szczecińskiego wokalisty Konrada Słoki, dotarł   do nokautów w zeszłorocznej,  dziewiątej edycji programu The Voice of  Poland.
To reprezentant nowoczesnego folku i alternatywy z domieszką punk rocka. Pan Konrad, po studiach dziennikarskich w Warszawie wrócił do Szczecina, z którym wiąże swoją przyszłość. Gra na instrumentach: trąbka, gitara basowa, gitara akustyczna, perkusja, wiolonczela, instrumenty klawiszowe, pisze własne utwory i świetnie śpiewa. Swoje pasje muzyczne łączy z dobrym, rzetelnym rzemiosłem. Krótki przerywnik muzyczny uprzyjemnił uczestnikom spędzane z nami popołudnie.

Pasowanie – wyzwalanie jest uroczystością nawiązująca do wielowiekowej dobrej tradycji,
z drugiej strony, jest nadaniem odpowiedniej rangi kwalifikacjom, które pozwalają żyć z pracy własnych rąk- w dużej mierze są filarem polskiej gospodarki. Rzemieślnicy nie zasilają szeregów bezrobotnych.
Pasowanie przygotowano dla 150 osób (na ponad 440 przeprowadzonych od początku roku egzaminów) , które dołączyły do grona rzemieślników mistrzów i czeladników: lakierników pojazdów samochodowych, mechaników pojazdów samochodowych, elektromechaników pojazdów samochodowych, elektryków, operatorów obrabiarek sterowanych numerycznie,  kucharzy, fryzjerów, wizażystek-stylistek, florystów, ślusarzy, stolarzy, cukierników, obuwnika. Prezes, w imieniu swoim, Zarządu i pracowników ZIRziP serdecznie podziękował uczestnikom. Po wyczerpaniu porządku uroczystości, tradycyjnie już, zaproszono naszych wyjątkowych gości, na poczęstunek do foyer.
Podkreślono, że bez Województwa Zachodniopomorskiego, Miasta Szczecin, Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej wydarzenie nie miałoby takiego wymiaru. Bez Rzemieślników, Partnerów, Współpracowników i Pracowników i nie byłoby ZIRziP. Wszyscy, z których pomocą, dla których i z którymi pracujemy  tworzą rzeczywistość i Izba nadal chce mieć w niej swoje miejsce. Zamykając etap tegorocznego Pasowania podziękowaniami, Zachodniopomorska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości  zaprosiła gości na kolejną uroczystość w 2020r.

Wydarzenie współfinansowane przez Województwo Zachodniopomorskie, Agencję Rozwoju Metropolii Szczecińskiej, wspierane przez Miasto Szczecin